Marihuana a neurologia

Marihuana a neurologia
Temat zastosowania tzw. medycznej marihuany jest na tyle gorący, że na tegorocznym zjeździe Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN) wydano oficjalne stanowisko dotyczące skuteczności tej terapii w obszarze neurologii
Podstawą do opublikowania najnowszych zaleceń był obszerny przegląd systematyczny prac badających zastosowanie i skuteczność kanabinoidów w różnych chorobach neurologicznych. Najwięcej badań, a także danych potwierdzających korzystne działanie preparatów pochodzących z konopii indyjskich, dotyczy stwardnienia rozsianego. AAN potwierdza efektywność tych preparatów w leczeniu spastyczności związanej z SM, a także w zmniejszaniu dolegliwości bólowych towarzyszących tej chorobie. Jednak już w zaburzeniach pęcherzowych skuteczność leczenia kanabinoidami jest wątpliwa.

Poza stwardnieniem rozsianym badano m.in. wpływ kanabinoidów na zaburzenia ruchowe (m.in. w dyskinezjach związanych z leczeniem lewodopą, w chorobie Huntingtona czy zespole de la Tourette’a) oraz zmniejszenie częstości drgawek u chorych na padaczkę, jednak siła tych badań (praktycznie brak prac spełniających kryteria klasy I) nie pozwala obecnie na jednoznaczną ocenę ich wyników.

Głównym wnioskiem płynącym z tej publikacji jest konieczność dalszych badań nad zastosowaniem i skutecznością kanabinoidów. Póki co jest to terapia dodatkowa, która powinna być stosowana jako uzupełnienie konwencjonalnych leków, pod warunkiem dokładnej oceny potencjalnych korzyści oraz możliwych efektów niepożądanych. Kwestią budzącą wiele kontrowersji pozostaje nadal forma podania kanabinoidów, a także stosowanie konkretnych substancji należących do tej grupy. W Europie dostępnym na rynku preparatem jest Sativex – spray doustny zawierający THC oraz CBD. Od końca 2012 roku można go kupić również w Polsce, koszt oscyluje w granicach 2500 zł za opakowanie. 
następny artykuł