Dr n. med. Ewa Belniak
Omówienie artykułu:
Cognitive impairment at diagnosis predicts 10-year multiple sclerosis progression
Zaburzenia funkcji poznawczych w przebiegu stwardnienia rozsianego (sclerosis multiplex –SM) występują u 40-70% chorych. Mogą one występować na każdym etapie rozwoju choroby, częściej obserwuje się je w postaci choroby przewlekle postępującej, zwłaszcza pierwotnie postępującej, niż w postaci przebiegającej z rzutami. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zaburzenia poznawcze są związane z zanikiem mózgu w badaniu rezonansem magnetycznym (magnetic resonance imaging – MRI) (jako wynik neurodegeneracji), a procesy neurodegeneracyjne występują już we wczesnym okresie SM, można przypuszczać, że zaburzenia poznawcze mogą również występować już w momencie postawienia rozpoznania SM. Zaburzenia te są często niewykrywane, gdyż w rutynowym badaniu neurologicznym trudno je zidentyfikować, a przeprowadzanie testów psychologicznych jest zwykle czasochłonne.
Autorzy artykułu przeprowadzili 10-letnią retrospektywną analizę 155 chorych na stwardnienie rozsiane (w wieku 18-65 lat) pod kątem oceny zaburzeń funkcji poznawczych jako czynnika prognostycznego długoterminowego postępu choroby.
Podczas 10-letniego okresu retrospektywnej obserwacji oceniano:
- Rzuty choroby: roczny wskaźnik rzutów (annual relapse rate – ARR) i czas do pojawienia się pierwszego rzutu. U wszystkich ocenianych chorych wystąpił rzut choroby, a średni ARR wynosił 0,27; czas do pierwszego rzutu wynosił 2,6 roku.
- Czas do osiągnięcia EDSS 4,0; grupa badana został podzielona na chorych, którzy osiągnęli EDSS 4,0 (43,2%) i tych z EDSS < 4,0.
- Czas do przejścia SM w postać wtórnie postępującą; grupa badana został podzielona na chorych, którzy przeszli w postać wtórnie postępującą (21,9%) i tych, u których do końca obserwacji przebieg był rzutowo-remisyjny.
Zaobserwowano, że w porównaniu z chorymi bez zaburzeń poznawczych pacjenci, u których stwierdzono w chwili rozpoznania SM zaburzenia poznawcze byli starsi i mieli wyższy EDSS. Nie zanotowano natomiast różnic między tymi grupami w odniesieniu do wieku, czasu trwania choroby i ARR.
Przeprowadzenie oceny funkcji poznawczych u chorych na SM na początku choroby jest bardzo istotne, gdyż obecność zaburzeń poznawczych może być czynnikiem prognostycznym w odniesieniu do progresji niesprawności i przejścia choroby w postać wtórnie postępującą.