Nowe leki przeciwpadaczkowe – levetiracetam

Nowe leki przeciwpadaczkowe – levetiracetam

Nowe leki przeciwpadaczkowe są równie skuteczne, co leki konwencjonalne, są jednak od nich lepiej tolerowane. Dowodzą temu liczne randomizowane badania kliniczne oraz analizy porównawcze. Pacjent, który ma rozpoznaną padaczkę, będzie przyjmował lek przez wiele lat. Dlatego należy mu zapewnić preparat nie tylko najbardziej skuteczny, ale także najbezpieczniejszy. Warto sięgnąć po levetiracetam jako lek pierwszego rzutu, ponieważ jest on co najmniej tak skuteczny jak karbamazepina o przedłużonym uwalnianiu. U pacjentów, u których stosowany był wcześniej kwas walproinowy lub karbamazepina bez powodzenia, warto, aby levetiracetam został zastosowany w alternatywnej monoterapii.

W przypadku braku powodzenia monoterapii levetiracetam należy zastosować jako pierwszy lek w terapii dodanej, jako preparat o największej udokumentowanej skuteczności. Levetiracetam jako jedyny lek w terapii dodanej osiągnął największy procent redukcji napadów. W grupie pacjentów z padaczką lekooporną aż 8% pacjentów było całkowicie wolnych od napadów. Szczególnie starannie należy wybrać lek u dzieci, których rozwój mimo choroby powinien być harmonijny. Wskazane jest wprowadzenie preparatu o szerokim spektrum działania oraz w możliwie najbardziej optymalnej formie. Levetiracetam warto również wprowadzić jako lek pierwszego rzutu u młodzieży, dla której korzyściami z zastosowania leku mogą być szybkość działania i skuteczność w terapii długoterminowej. W grupie osób starszych levetiracetam jako lek bez poważnych objawów niepożądanych oraz istotnych interakcji lekowych wydaje się alternatywą dla obciążonych objawami niepożądanymi leków konwencjonalnych.

Podobnie osobom aktywnym zawodowo należy zapewnić lek nie tylko kontrolujący skutecznie napady, ale pozbawiony istotnego ryzyka spadku codziennej aktywności. U kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie z napadami uogólnionymi, levetiracetam jako lek o szerokim spektrum działania może zastąpić preparaty obciążone ryzykiem teratogenności, a brak istotnych interakcji z doustnymi lekami antykoncepcyjnymi pozwala na zastosowanie preparatu o mniejszej zawartości estrogenów.

Levetiracteam jest alternatywą dla kwasu walproinowego oraz karbamazepiny ze względu na podobną skuteczność, mniejsze objawy niepożądane oraz brak istotnych interakcji lekowych. Jest już lekiem refundowanym w praktycznie wszystkich wskazaniach klinicznych, w monoterapii oraz w terapii dodanej.

 

Dr n. med. Ałbena Grabowska-Grzyb [Neurologia Praktyczna 2013; 3(72)].