Peginterferon w Europie

Kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym została zatwierdzona przez Komisję Europejską
Po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency – EMA) w maju tego roku podano oficjalną informację o dopuszczeniu do obrotu na rynku europejskim nowej formy sprawdzonego leku. Mowa o pegylowanym interferonie beta-1a, pod nazwą handlową Plegridy.
Producentem leku jest firma Biogen Idec, dla której jest to już piąty preparat dedykowany chorym na SM. Plegridy ma autoryzację do leczenia dorosłych pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią choroby. Jego przewagą nad pozostałymi interferonami jest mniejsza częstość iniekcji – lek wystarczy podawać raz na 2 tygodnie. Przy tym jego skuteczność, profil bezpieczeństwa oraz działania niepożądane są zbliżone do „zwykłego” interferonu beta-1a. Peginterferon zmniejsza liczbę rzutów choroby, spowalnia narastanie niesprawności oraz pojawianie się nowych zmian w badaniach neuroobrazowych. Najczęściej obserwowanymi reakcjami po podaniu leku były zaczerwienienie w miejscu wkłucia oraz objawy grypopodobne. Próbą kliniczną III fazy, która doprowadziła do rejestracji leku, było badanie ADVANCE (Action in Diabetes and Vascular Disease) – dwuletnie, wieloośrodkowe, randomizowane badanie z placebo obejmujące grupę ponad 1500 pacjentów – jedno z największych badań tego typu.
Bez wątpienia największą zaletą nowego leku jest wydłużenie odstępu między dawkami. Było to możliwe dzięki zastosowaniu pegylacji – procesu, w którym cząsteczka leku zostaje „opakowana” w polimerowe łańcuchy glikolu polietylenowego (stąd akronim PEG). Skutkuje to dłuższym okresem półtrwania leku w organizmie poprzez zwolnienie jego eliminacji z ustroju, a także jego mniejszą immunogennością i toksycznością oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie i stabilnością substancji leczniczej.