Blisko połowa populacji zmaga się z tym problemem na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Migrena – przeciwnik, z którym nie da się walczyć...
Mylne myślenie jest takie, że migrena jest schorzeniem, z którym należy nauczyć się żyć i funkcjonować. Tak naprawdę można oczywiście tak zrobić, ale czemu sobie nie pomóc? Przy dzisiejszym postępie medycyny migrenę można skutecznie wyleczyć.
Należy pamiętać, że nieleczona migrena może przyczynić się do depresji. Ostatnie doniesienia ze Stanów Zjednoczonych i czasopisma „Neurology” donoszą, że u kobiet, które cierpią z powodu tego schorzenia, zauważono wyższy poziom estrogenów, zatem może wystarczy wyregulować poziom hormonów, aby wyeliminować uciążliwy ból. Pomocna może okazać się również stymulacja nerwów obwodowych dzięki umieszczonym na nerwie pod skórą elektrodom. Akupunktura stanowi natomiast uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia.
Jak rozpoznać migrenę?
Nie jest to zwykły (klasterowy czy napięciowy) ból głowy, a chorzy często są sparaliżowani jego objawami. Nawet popularne środki przeciwbólowe mogą być niewystarczające. Migrena ma w swoim przebiegu kilka faz, ale nie wszystkie występują. W fazie I chory może odczuwać spadek nastroju, mieć zaburzenia widzenia (rozmazany obraz) i sztywność karku. Następnie w polu widzenia pojawiają się plamy czy jasne smugi określane jako aura (faza II). Właściwy – pulsujący, rwący – ból głowy (najczęściej jednostronny) oraz światłowstręt, nudności i wrażliwość na hałas pojawiają się w fazie III migreny. Na koniec pacjent czuje się zmęczony i często potrzebuje snu. Chorzy nie wiedzą, co powoduje migrenę. Aktualnie badany związek między poziomem estrogenów a migreną nie jest w stu procentach określony jako wyzwalacz choroby. Do czynników zwiększających ryzyko jej występowania należą: czerwone wino, niektóre pokarmy (ser, orzechy, kawa, potrawy marynowane, wędzone, alkohol i czekolada), stres, brak snu, czy głód. Często spotykaną postacią migreny jest również migrena szyjna, która jest powodowana przez zmiany w kręgosłupie szyjnym (artroza).
Który sposób na migrenę wybrać?
Oprócz działań profilaktycznych, a zatem niwelowania ryzyka wystąpienia migreny przez regularne odżywianie się odpowiednimi produktami, można poddać się akupunkturze oraz ćwiczeniom relaksacyjnym. Jeśli leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen lub paracetamol nie działają, trzeba skonsultować się z lekarzem i ustalić, co pacjent może przyjmować, aby uśmierzyć ból. Poza lekami zalecane są zimne okłady oraz delikatny ucisk skroni po stronie bólu. Kiedy ataki migreny stają się nie do zniesienia, a tylko chorzy wiedzą, jak bardzo choroba utrudnia życie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie stymulacja nerwów obwodowych poprzez wszczepione podczas zabiegu elektrody. Zabieg trwa do godziny, a okres rekonwalescencji – 2 tygodnie. Impulsy z neurostymulatora hamują przekazywanie bodźców bólowych do mózgu, co zmniejsza liczbę oraz intensywność napadów migreny.