- Nie poprawiła trwale sytuacji finansowejszpitali ani dla pacjentów dostępu do usług medycznych.
- Nie zwiększyła liczby udzielanych świadczeń i ich zakres wciąż jest uzależniony od limitów kontraktowych z NFZ.
- Nie we wszystkich kontrolowanych szpitalach – spółkach przestrzegano praw pacjenta (niewłaściwe zachowanie personelu, czas oczekiwania lub odmowa wykonania określonych badań i usługi).
1. Nie uległy istotnej zmianie liczba oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych i wykonywanych badań diagnostycznych.
2. Nie skróciły się kolejki do lekarzy, w szczególności do poradni specjalistycznych.
3. Przekształcenie szpitali w spółki kapitałowe:
- nie spowodowało istotnej zmiany poprawy ich kondycji finansowej. Część szpitali skorzystała jedynie z chwilowego oddłużenia i niestety powróciła do generowania strat;
- nie wprowadziły precyzyjnej analizy kosztów procedur medycznych udzielanych w ramach kontraktów z NFZ.
4. Zmiana formy prawnej podmiotów leczniczych może przynieść korzyści pod warunkiem:
- dalszej konsekwentnej przebudowy systemu ochrony zdrowia i stworzenia mechanizmów realnej konkurencji pomiędzy spółkami w pozyskiwaniu środków publicznych w oparciu o jakość świadczonych usług;
-
Szpitale-spółki to efektywna forma organizacyjna zapewniająca skuteczny i przejrzysty nadzór właścicielski.
-
Szpital jako spółka prawa handlowego podlega prawu upadłościowemu i może skorzystać z przepisów o postępowaniu naprawczym.
-
Wzrasta wiarygodność kredytowa szpitala – spółki oraz możliwość korzystania z instrumentów finansowych m.in. poprzez zaciąganie pożyczek i kredytów przeznaczanych na restrukturyzację oraz leasingu.
-
Ustawa stwarza możliwość świadczenia dodatkowych usług komercyjnych poza realizacją świadczeń objętych kontraktem z NFZ. Realizowane usługi komercyjne wciąż generują niewielki procent przychodów (ok. 5%).
-
Uzależnienie finansowe szpitali – spółek od kontraktów z NFZ i narzucanie ich warunków oraz wyceny nie wpływa korzystnie na podejmowanie działań dotyczących zmiany profilu świadczonych usług i pozyskiwanie dodatkowych dochodów.
-
Zmiana formy prawnej nie oznacza przerwania zasady trwałości projektu unijnego. Korzystanie z funduszy unijnych nie wyłącza możliwości udzielania świadczeń komercyjnych poza sferą objętą finansowaniem z funduszy unijnych.
-
Ochrona zdrowia wymaga wciąż zmian systemowych. Jedną z nich jest prowadzony konsekwentnie proces restrukturyzacji własnościowej i organizacyjnej szpitali.