Cel przeglądu. Pourazowy ból głowy (posttraumatic headache – PTH) jest często występującym następstwem wstrząśnienia mózgu i niewielkiego urazu mózgu (mild traumatic brain injury – mTBI) mogącym wywołać niesprawność. W tym krótkim przeglądzie przedstawiono najnowsze postępy w zakresie epidemiologii, badania i leczenia wstrząśnienia mózgu, mTBI i PTH [1].
Wyniki najnowszych badań. W najnowszych badaniach epidemiologicznych wskazuje się, że wcześniejsze dane szacunkowe na temat częstości występowania wstrząśnienia mózgu i mTBI są rażąco zaniżone, a wyniki tych badań pomogły również zidentyfikować prawdopodobne sprzyjające specyficzne oddziaływania i bardziej narażone grupy demograficzne. Wstrząśnienie mózgu doprowadza do głębokich zaburzeń metabolicznych, podczas których mózg jest bardziej wrażliwy na wtórny uraz i utrwalone uszkodzenie. Udowodniono, że badania obrazowe, takie jak spektroskopia oraz obrazowanie tensora dyfuzji rezonansu magnetycznego, jest skuteczną metodą wykrywania tych nieprawidłowości zarówno w okresie ostrym, jak i kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Dotychczas nie przeprowadzono żadnych randomizowanych badań klinicznych z zastosowaniem grupy placebo, w których udowodniono by skuteczność jakiejkolwiek metody leczenia PTH, a współczesne decyzje terapeutyczne podejmuje się jedynie na podstawie opinii eksperckich oraz aktualnych wytycznych opartych na dowodach naukowych dla leczenia specyficznych fenotypów pierwotnego bólu głowy, z których najczęściej występującym jest migrena.
Podsumowanie. Mimo znacznych postępów dotyczących występowania, patofizjologii i diagnostycznego opracowania wstrząśnienia mózgu, mTBI i PTH, istnieje niewiele wytycznych opartych na dowodach naukowych dotyczących leczenia.
[1] Więcej zob. Wojczal J.: Pourazowy ból głowy (tłum.), [w:] Neurologia Praktyczna 2013; 6: 33-38.